O obci
Holovousy, okres Jičín, kraj Královéhradecký
Obec se skládá ze 4 částí: Holovousy, Chodovice, Chloumky a Dolní Mezihoří. Většina území obce leží podél hlavní komunikace Hradec Králové - Jíčín 6 km západně od Hořic v Podkrkonoší.
V širším měřítku obec zviditelnila lokální odrůda jablka zvaná Holovouské malinové. Dominantu obce tvoří barokní zámek přestavěný pseudogoticky a secesně J. Vejrychem v letech 1906-7 a kostel sv. Bartoloměje nacházející se v Chodovicích. V zámeckých prostorách sídlí od roku 1951 Výzkumný šlechtitelský ústav ovocnářský.
Památky
Původní barokní zámek, přestavěný pseudogoticky a secesně J. Vejrychem v letech 1906-7. V parku barokní plastika Čtyři roční období z roku 1751 a socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1732.
K významným kulturním památkám obce patří již zmíněné slovanské hradiště.
Další významnou památkou Holovous je zámecký park. Je asi 1,5 ha rozlehlý a zvláště dendrologové si zde mohou přijít na své. Roste tu 20 druhů různých jehličnanů a 66 druhů listnatých stromů. Od konce 18. stol se zde pěstuje kvalitní odrůda jablka - holovouský malináč. V zámku dodnes sídlí Výzkumný ústav ovocnářský.
V Chodovicích se nachází kostel sv. Bartoloměje, soubor sochařských alegorií (jaro, léto, podzim, zima) a další většinou kamenné kříže.
Přírodní památky
Mezihořské údolí - údolí Javorky mezi Mezihořím a Ostroměří, kde se nachází fragment původních bučin.
V obci stojí také tzv. Holovouská lípa - zákonem chráněná s obvodem kmene 4,15 m (u komunikace Holovousy-Chodovice).
Současnost
Počet obyvatel 515. Výměra obce 929 ha. Hustota obyvatel 54 obyv/km2.
Osobnosti
Páter Jan Černý - farářem v Chodovicích od r. 1816, astronom - samouk
MUDr. František Malinský (1850-1926) - majitel zámku a velkostatku v Holovousích, poslanec sněmu Království českého, prezident Živnobanky, první předseda Svazu českých průmyslníků
- Alois Hochmal - po okupaci Československa odešel nejdříve do Francie, kde bojoval v rámci cizinecké legie a po porážce Francie odešel do Anglie, kde bojoval jako letec RAF