Varování - extrémní srážky doprovázené silným větrem
- Hana Sehnoutková
- 105
Vážení občané, podle meteorologické předpovědi se blíží extrémní srážky doprovázené silným větrem.
- Zabezpečte proto své nemovitosti, především ty, které se nacházejí ve svazích nebo jinak rizikových oblastech. Přívalové deště mohou způsobit rychlé zaplavení, které může ohrozit jak majetek, tak i bezpečnost.
- Sledujte předpovědi a aktuální varování. Doporučujeme průběžně sledovat stránky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zde úvodní stránka - https://www.chmi.cz/,
přímý odkaz na výstrahu https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html
a také média, která budou informovat o aktuálním vývoji počasí a případných nebezpečích.
V případě potřeby při řešení problémů způsobených extrémními srážkami a silným větrem v naší obci můžete požádat o pomoc na tel. č.:
- 730 519 017 starostka obce – Zlatuše Brádlová
- 603 368 020 velitel zás. jednotky SDH Holovousy – Roman Balihar.
V případě potřeby bude zásahová jednotka SDH Holovousy připravena k zásahu.
Občané, jejichž nemovitost byla v minulých letech ohrožena zaplavením, mohou žádat o dodání pytlů s pískem velitele zásahové jednotky na telefonním čísle 603 368 020.
V kritických situacích neváhejte kontaktovat telefonní čísla určená pro tísňová volání:
150 Hasičský záchranný sbor ČR,
155 Zdravotnická záchranná služba,
158 Policie ČR.
112 Jednotné evropské číslo tísňového volání
Přikládáme ještě Varování lesníků a vodohospodářů:
- „Upozorňujeme a žádáme, aby lidé důkladně zvážili, zda se v takovém počasí vydat do lesa, a zejména do svažitého terénu, kde může dojít během těchto dní k sesuvu půdy. O víkendu se navíc očekává silný vítr, takže se mohou podmáčené stromy snadno vyvrátit. Nevystavujte se proto zbytečnému riziku,“ říká Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR.
- Kromě lesníků jsou v pohotovosti i vodohospodáři z Lesů ČR. Také na drobných vodních tocích spravovaných státním podnikem totiž mohou během několika minut nastat bleskové povodně. „Pohybovat se v blízkosti koryt toků a sledovat zvyšování hladiny například z mostů, břehů nebo propustků rozhodně není bezpečné,“ uvádí Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel Lesů ČR.
- Pozor by si ale měli dát i vlastníci nemovitostí u vodních toků. „Žádáme je o odstranění dříví, stavebního materiálu i automobilů a dalších ohrožených předmětů, které může vzít voda,“ dodává Libor Strakoš.